Vítejte na stránkách Rodinného centra Dobříšek o.s.

   

 

 

 

 

 

Fotoalbum MC Dobříšek

Rok 2012

29. 5. PEVNÉ OBJETÍ JAKO SOUČÁST ŽIVOTNÍHO STYLU, přednáška s besedou s K. Neubauerovou v rámci programu ,,Školy lásky v rodině“. Neproběhlo!

25. 5. KURZ ŠÁTKOVÁNÍ S ŠÁTKY STORCHENWIEGE s K. Neubauerovou, maximální účast 4 maminky. Neproběhlo!

19. 5. na DOBŘÍŠSKých MÁJOVých SLAVNOSTech vystoupil za RC Dobříšek kroužek Moderní tance pod vedením Renaty Kubátové.

18. 5. DEKORATIVNÍ DRÁTOVÁNÍ s A. Marešovou, v dílně RC. Neproběhlo!

16. 5. se konala další beseda z cyklu RODIČOVSKÁ AKADEMIE s O. Barkerovou -VZDOR – PROČ SE NAŠI ŠPUNTI BOUŘÍ, KDYŽ JEŠTĚ NEJSOU V PUBERTĚ?, další beseda

15. 5. se v Dobříši uskutečnilo regionální setkání mateřských center Středočeského kraje u příležitosti Dne rodin. Krajská koordinátorka Linda Pačesová informovala přítomné o aktivitách Sítě mateřských center zaměřených na oslavu 20 let existence mateřských center v České republice.
Zástupkyně jednotlivých center diskutovaly o možnostech směřování a financování mateřských center. Vzájemně si vyměnily zkušenosti ohledně spolupráce s obcemi a neziskovými organizacemi. Hovořilo se též o zapojení seniorů (i dalších členů rodin) do chodu mateřských center a mimoškolním hlídání dětí v souvislosti s nedostatečnou kapacitou mateřských škol.
Součástí setkání byla výstava „Než vypukne požár“ upozorňující na přínos mateřských center rodině a společnosti.

14. 5. se konala přednáška MIMINKA SE VŠE NAUČÍ SAMA, POKUD... s lektorkou A. Hájkovou. Vhodná jak pro laickou (nastávající rodiče), tak pro odbornou veřejnost (pediatři, speciální pedagogové, psychologové, fyzioterapeuti, vychovatelé).

5. 5. proběhl již 7. ročník JARNÍ CYKLOSTEZKY NA VLAŠCE. Start akce byl u Sportovního klubu Vlaška na Dobříši. I přes nepřízeň počasí se sešla spousta dobrovolníků a po krátké přeháňce mohla akce začít. Špatné počasí účastníky neodradilo a na připravenou trasu dorazilo 72 dětí, které si projely vyznačenou trasu lesní stezkou plnou zajímavých úkolů. Stanoviště zde měla i Jednotka sboru dobrovolných hasičů a Městská policie. Na každého účastníka čekala v cíli malá odměna. Děkujeme za pomoc městu Dobříš, Městské policii, Jednotce sboru dobrovolných hasičů a za organizaci především Lee Hampejsové a všem dobrovolníkům.
 

27. 4. byla připravena výtvarná dílna na téma PAPÍROVÁ KRAJKA PERGAMÁNO s V. Ryndovou, výtvarná technika pro začátečníky i děti od 7 let. Neproběhlo!

24. 4. proběhl první kurz na téma TVORBA WWW STRÁNEK PRO ZAČÁTEČNÍKY s V. Pechovou.

18. 4. setkání na téma HRANICE téma, o kterém jste již mnohokrát slyšeli, ale... - další beseda z cyklu RODIČOVSKÁ AKADEMIE s O. Barkerovou. Neproběhlo!

13. 4. jako každý rok proběhlo ZÁKLADNÍ ŠKOLENÍ PRVNÍ POMOCI s R. Svobodou.

14. 4. se poprvé uskutečnila JARNÍ BURZA DĚTSKÉHO ZBOŽÍ, návštěvníci měli zde možnost vybrat si pro své děti levné oblečení, sportovní potřeby či jiné potřebné věci pro nadcházející období.

10. 4. proběhlo setkání PEVNÉ OBJETÍ JAKO ŽIVOTNÍ STYL beseda s rodiči s K. Neubauerovou.

5. 4. proběhlo tradiční VELIKONOČNÍ ARANŽOVÁNÍ s N. Trojanovou.

4. 4. setkání na téma KDO JE KDO VE VZTAHU RODIČ – DÍTĚ? beseda z cyklu RODIČOVSKÁ AKADEMIE s O. Barkerovou, náhradní termín.

3. 4. se opět konal kurz ÚPRAVA FOTOGRAFIÍ NA PC PRO ZAČÁTEČNÍKY s V. Pechovou.

27.3. BESEDA S RODIČI O VÝCHOVĚ LÁSKOU s K. Neubauerovou v herně RC.

16.3. a 23.3. tradiční VELIKONOČNÍ VEJCE A MALÉ OŠATKY Z PEDIGU s M. Vtípilovou v dílně RC.

14.3. KDO JE KDO VE VZTAHU RODIČ-DÍTĚ? Beseda z cyklu RODIČOVSKÁ AKADEMIE s O. Barkerovou. Neproběhl!

24.2. proběhl kurz HRÁTKY S PLSTÍ, vyráběly jsme šperky z kuliček a brože s B. Sýkorovou v dílně RC (blancasy.webgarden.cz). Kurz byl vhodný pro dospělé i děti od 7 let.

14.2. proběhlo poradenství na téma SPRÁVNÁ EMOČNÍ KONFRONTACE s K. Neubauerovou.

6.2. se konal v dílně RC minikurz JAK NAPSAT ÚŘEDNÍ DOPIS s V. Pechovou a M. Svobodovou. Naučily jsme se jak správně napsat úřední dopis, jakých chyb se vyvarovat.

7.2. proběhlo poradenství PEVNÉ OBJETÍ JAKO SOUČÁST ŽIVOTNÍHO STYLU s K. Neubauerovou.

27.1. proběhl kurz s B. Sýkorovou (blancasy.webgarden.cz) KOŠÍK Z PAPÍROVÉHO PEDIGU v dílně RC. Tento kurz byl vhodný pro začátečníky i děti od 7 let.

24.1.přesunuto na 31.1. KURZ ŠÁTKOVÁNÍ S ÚVAZY PRO MIMINKA DO 4 MĚSÍCŮ  s Mgr. K. Neubauerovou v herně RC.

17.1. proběhl SEMINÁŘ PRO ŽENY, KTERÉ SI CHTĚJÍ VYMEZIT SVŮJ ČASOPROSTOR  s K. Jonášovou. Nechceme poučovat, chceme sdílet a ukazovat, s čím se jako matky potýkáme. Chceme vám dodat energii a inspiraci, protože s dětmi náše seberealizace nekončí, ale naopak může i začít. Včetně hlídání dětí.

10.1. VÝCHOVA LÁSKOU rodinnné a výchovné poradenství s K. Neubauerovou v herně RC. Neproběhl!

Změna názvu sdružení
Vážení návštěvníci a přátele Dobříšku,
vzhledem k tomu, že nabídka našeho centra již dávno není jen pro maminky s dětmi, ale pro celé rodiny včetně prarodičů, rozhodli jsme se ke změně názvu sdružení na Rodinné centrum Dobříšek o.s., zkráceně RC Dobříšek, s platností od prosince 2011.
S tím souvisí i nová podoba loga a celkové vizualizace. Připravujeme pro vás také nové webové stránky.

Tyto změny odsouhlasila valná hromada sdružení na svém zasedání dne 21.11.2011 a tuto změnu názvu a stanov přijalo Ministerstvo vnitra ke dni 1.12.2011.

Rok 2011

19.12. seminář na téma ADVENT V ŽIVOTĚ RODIN.

7.12. proběhla interaktivní beseda s O. Barkerovou KOMUNIKACE A ŘEŠENÍ KONFLIKTŮ.

6.12. KURZ ŠÁTKOVÁNÍ S ÚVAZY PRO MIMINKA DO 4 MĚSÍCŮ s Mgr. K. Neubauerovou.

3.12. se konal v Pastoračním centru sv. Tomáše tradiční VÁNOČNÍ JARMÁREK. Připravili jsme pro vás tvořivé dílny, prodej výrobků místních řemeslníků včetně občerstvení. ŠÁŠA TOM zahrál divadlo pro děti v herně MC. Na závěr jsme šli společně ve ZVONKOVÉM PRŮVODU rozsvítit stromek před zámkem Dobříš a na nádvoří proběhlo taneční a pěvecké vystoupení.

29.11. se konala přednáška Někdy je to velké peklo s malým andílkem spolu s Mgr. K. Neubauerovou jsme se podívali na konkrétní výchovné situace z pohledu výchovy láskou - čili výchovy založené na vzájemném porozumění.

28.11. povídání na téma ZELENÉ POTRAVINY A PŘEKYSELENÍ ORGANISMU včetně ochutnávek v Café Velbloud s M. Hybskou.

25.11. jsme opět připravili ADVENTNÍ ARANŽOVÁNÍ pro dospělé a starší děti s N. Trojanovou.

25.11. další zajímavé povídání na téma PŘEKYSELENÍ ORGANISMU A JEHO DŮSLEDKY s M. Hybskou.

21.11. proběhla VALNÁ HROMADA MC – shrnutí činnosti a projekty MC, schválení změny názvu, rozpočet roku 2011, promítání fotografií z akcí MC, představení a volba členů rady a kontrolní komise MC, malé občerstvení, včetně zajištěného hlídání dětí, v restauraci KOLOCENTRUM na Dobříši.

21.11. se konala přednáška pro rodiče MIMINKA SE VŠE NAUČÍ SAMA, POKUD… s lektorkou Adrianou Hájkovou.

15.11. přednáška s besedou PEVNÉ OBJETÍ JAKO SOUČÁST ŽIVOTNÍHO STYLU nácvik správné emoční konfrontace rodičů s malými dětmi s Mgr. K. Neubauerovou.

12.11. zahrálo Divadlo Paleček pohádku pro nejmenší HANIČKA A HONZÍK ANEB JAK SE DOSTAL DRÁČEK NAD OBLÁČEK. Dále byli připraveny soutěže, dort k 10. narozeninám Dobříšku a dárek pro každé dítě! Pro rodiče proběhla nabídka e-shopu Famfarum …ABY HRAČKA BAVILA.

11.11. se konalo zajímavé povídání na téma ZELENÉ POTRAVINY A DĚTI s M. Hybskou.

3.11. a 24.11. proběhly další kurzy TVORBA FOTOKNIHY v programu Fotolab s lektorkou Ing. V. Pechovou.

4.11. proběhl poslední kurz  OŠATKY A TÁCKY S PEVNÝM DNEM Z PEDIGU s lektorkou M. Vtípilovou v dílně MC. Pletli jsme ošatky a tácky s pevným dnem, výplet s šénou,

25.10. seminář ŠANCE RODINĚ I ZAMĚSTNÁNÍ s lektorkou K. Vlkovou, pro rodiče, zaměstnavatele i zájemce o poskytování služeb péče o děti.

22.10. si všichni účastníci prošli Lampiónový průvod pohádkovým lesem od brány anglického parku až do Pohádkové kanceláře na nádvoří zámku Dobříš. Zde vystoupil dětský taneční soubor Proměny z Řevnic s představením Mrazík. Občerstvení nabídl Lštěňský krčmář P. Kühle. Akce byla zrealizována s finanční podporou realitní kanceláře SNARK® a ve spolupráci se zámkem Dobříš.

21.10. a 4.11. opět proběhl kurz OŠATKY A TÁCKY S PEVNÝM DNEM Z PEDIGU s lektorkou M. Vtípilovou v dílně MC. Pletli jsme ošatky a tácky s pevným dnem, výplet s šénou, vyzkoušeli jsme si i diamantovou vazbu. Pro pokročilejší byla volná dílna.

18.10. bylo připraveno další poradenství NĚKDY JE TO VELKÉ PEKLO S MALÝM ANDÍLKEM nácvik správné emoční konfrontace rodičů s malými dětmi s Mgr. K. Neubauerovou.

15.10. proběhl kurz PLETENÍ Z PEDIGU s M. Vtípilovou v dílně MC.

13.10. byl připraven seminář pro rodiče PŘIPRAVME SVÉ DÍTĚ NA ŠKOLU se speciálním pedagogem Mgr. M. Semančíkovou.

11.10.  - KURZ ŠÁTKOVÁNÍ s Mgr. K. Neubauerovou.

11.10. proběhl seminář  JAK ZVLÁDAT STRES V RODINĚ s lektorkou F. Janečkovou. Společně jsme si povídali i prakticky trénovali, jak zvládnout naše běžné problémy v rodině.

5.10. v parku u bývalého dobříšského kina proběhla akce POJĎME TVOŘIT SPOLEČNĚ NA HŘIŠTĚ U KINA, pořadatelé Město Dobříš a MAS Brdy - Vltava o.p.s. připravili pro návštěvníky bohatý program. Na hřišti jste si mohli vyzkoušet, či navštívit tvůrčí dílny, různé soutěže pro děti, čajovny, hudbu obstaral Pokleslý orchestr lidových nástrojů, vystoupily dětské soubory, představili se cvičitelé se psy a mnoho dalších.
V rámci prezentací zdravotních programů jste si mohli vyzkoušet různé pomůcky pro osoby se zdravotním postižením a také jaké to je, když nevidíte a neslyšíte.

19.9. proběhl kurz HRÁTKY S DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIÍ aneb PICASA s lektorkou Ing. V. Pechovou.

18.9. Oslava a výstava k 10. Výročí otevření Pastoračního centra sv. Tomáše a MC Dobříšek, slavnostní předání hřiště-nově doplněné o speciální herní prvky pro zdravotně hendikepované a seniory k užívání široké veřejnosti.

13.9. PEVNÉ OBJETÍ JAKO ŽIVOTNÍ STYL přednáška pro rodiče s K. Neubauerovou.

10. 9. MC Dobříšek a o.s. Společná Pohoda opět připravili program pro rodiny s dětmi v rámci Svatováclavských slavností s názvem Škola mušketýrů. Účastníci zažili, co vše podstoupil mušketýr na dobrodružné cestě? Osobně si vyzkoušeli několikero dovedností: střelbu, divokou jízdu, souboje a na závěr i byli pasováni na mušketýra!

8.9. proběhla NÁBOROVÁ HODINA MODERNÍHO TANCE BcA. R. Kubátovou, v tělocvičně ZŠ praktické a ZŠ speciální Dobříš.

23.-25.8. se uskutečnily kurzy PRÁCE S POČÍTAČEM PRO 50+, SEMINÁŘ PRAKTICKÝCH DOVEDNOSTÍ S POČÍTAČI s lektorkou Mgr. Veronikou Douchovou.

28.8. Památník Karla Čapka ve Staré Huti a Mateřské centrum Dobříšek uskutečnil 5. ročník výtvarného plenéru pro veřejnost MODRÝ OBRAZ (pozdravy Josefu Čapkovi) do zahrady památníku ve Strži. Program: celodenní výtvarné aktivity v zahradě, občerstvení, hezký krámek a modré počasí. V případě trvalého deště je program omezen.

TÝDNY VÝTVARNÝCH AKTIVIT V DUCHU PŘÍMĚSTSKÉHO TÁBORA NA TÉMA „PALETA BAREV“:
4.-8.7. – N. Trojanová, M. Vtípilová (ukončená 1.-3.třída)
11.-15.7. – Týden angličtiny s Jazykovou školou Stonožka s A. Kilford
18.-22.7. – A. a M. Pogranovi (ukončená 3.-4.třída)
25.-29.7. – S. Bedřichová, O. Ludačková (ukončená 2.-3.třída)

PŘEDNÁŠKA S BESEDOU
o empatické výchově malých dětí láskou, vychází z dlouholeté praxe  terapie pevným objetím PhDr. Jiřiny Prekopové s lektorkou Mgr. K. Neubauerovou.
28.6. NĚKDY JE TO VELKÉ PEKLO S MALÝM ANDÍLKEM
27.6. KURZ ŠÁTKOVÁNÍ s prodejem šátku Storchenwiege

18.6. jsme opět připravili ZAHRADNÍ SLAVNOST s tátou…, zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi. Připojili jsme se opět ke kampani Sítě mateřských center a Ligy otevřených mužů s názvem „Táta dneska frčí“. Proběhli soutěže a hry, které tátové sami připravili, vernisáž prací dětí výtvarné dílny Garáž při MC Dobříšek, tvořeníčko s ORIFLAME a opékání vuřtů u táboráku.

15.6. opět proběhlo PRAKTICKÉ ŠKOLENÍ 1. POMOCI. Účastníci měli možnost vyzkoušet, jak použít vybavení autolékárny a domácí lékárničky. Jak si poradit při krvácení, zlomenině, popálení či otravě?

Sobota 28.5. PRORODINNÝ PROGRAM A BENEFICE PRO MC V RÁMCI 8. ROČNÍKU SVATEBNÍHO KVĚTINOVÉHO DNE Martiny Krátké na zámku Dobříš - bohatý odpolední program pro děti v režii dobrovolníků MC Dobříšek – divadlo, malba na obličej, tvořivé dílny, hry a soutěže pro děti, charitativní dražba kytic, prodejní výstava a další bohatý program pro rodiny s dětmi.

21.5. proběhli DOBŘÍŠSKÉ MÁJOVÉ SLAVNOSTI, tradiční celodenní program na náměstí Dobříš, MC připravilo pódiové vystoupení a odpolední SPOLEČNÉ BUBNOVÁNÍ tzv. drum circle pro malé i velké na hřišti u kina.

14.5. proběhl JARMARK REGIONÁLNÍCH PRODUKTŮ na náměstí u radnice na Dobříši, MC nabídlo návštěvníkům jarmarku výtvarné workshopy pro děti (výroba originálních triček).

13.5. se konalo regionální setkání MC Sítě mateřských center ze Středočeského kraje s názvem DEN RODIN v Mc dobříšek a vzdělávací seminář FINANČNÍ ZDROJE PRO NNO poskytující rodinné služby a programy. Včetně hlídání dětí s programem.

11.5. PŘEDVÁDĚCÍ AKCE LÁTKOVÝCH PLEN s A. Lancovou. Neproběhlo!

9.5., 16.5. a 30.5 jsme poprvé nabídly maminkám ŽIVÉ SIMULAČNÍ HRY pro osobní rozvoj, projekt agentury Signum a Attavena včetně hlídání dětí zdarma.

PROGRAM OBNOVY A VÝCHOVY LÁSKOU V RODINĚ s lektorkou Mgr. K. Neubauerovou, tel: 774 387 989, www.katkaen.cz
9.5.  – MÁME DOMA MIMINKO
10.5.
 – PEVNÉ OBJETÍ V KONTEXTU VÝCHOVY LÁSKOU
30.5.
 – KURZ ŠÁTKOVÁNÍ

7.5. JARNÍ CYKLOSTEZKA pro rodiče s dětmi NA VLAŠCE, děti s doprovodem projeli trasu po lesních cestách plnou jednoduchých úkolů. Svá stanoviště tu měli Městská policie a sbor Dobrovolných hasičů. V cíli čekala na každého účastníka malá odměna a občerstvení.

3.5., 17.5. a 24.5. pokračovala dílna ČTEME S NEČTENÁŘI lektorek programu RWCT (Čtením a psaním ke kritickému myšlení) K. Šafránkové a K. Krűger. Určeno dětem ve věku 4 – 6 let (je možné i v doprovodu rodiče), které ještě neumějí číst, mohou však už rozvíjet svoje čtenářské dovednosti, které napomáhají porozumění textu.

30.4. jsme nabídli jarní setkání s kruhovým tancem aneb STOPY OHNĚ s E. Fenclovou, vhodné pro všechny ženy i muže od 9 do 99 let.

18.4. proběhl v dílně MC workshop s N. Trojanovou VELIKONOČNÍ KVĚTINOVÉ ARANŽMÁ.

15.4. se opět konalo setkání na téma: VELIKONOČNÍ VEJCE Z PEDIGU pletení s M. Vtípilovou v dílně MC, pro větší děti a dospělé.

15.4. proběhl první ročník PLETENÍ POMLÁZEK s. P. Miškovským.

Od 13. do 20.4. jsme opět provedli společný úklid v okolí MC Dobříšek, v rámci konání DNY ZEMĚ .

13.4 od 18 hod PŘEDVÁDĚCÍ AKCE LÁTKOVÝCH PLEN s A. Lancovou v herně MC, vstupné zdarma pro předem přihlášené. Neproběhlo!

19.4. proběhlo v tomto školním roce závěrečné čtení s pohádkovou babičkou VE SVĚTĚ ČARODĚJNIC s hosty z minulých setkání, v dětském oddělení Městské knihovny Dobříš. Sešlo se zde několik čarodějnic z blízkého okolí.

Dubnový cyklus setkání PROGRAM OBNOVY A VÝCHOVY LÁSKOU V RODINĚ s lektorkou Mgr. K. Neubauerovou, tel: 774 387 989, www.katkaen.cz.
11.4. MÁME DOMA MIMINKO
12.4. VÝCHOVA LÁSKOU PEVNÉ OBJETÍ JAKO ŽIVOTNÍ FORMA

8.4. proběhlo ZÁKLADNÍ ŠKOLENÍ 1. POMOCI. Poradíte si při kolapsu člověka, epileptickém záchvatu či úrazu dítěte? To vám zajímavou formou vysvětlí zkušený školitel a pracovník záchranné služby včetně osvědčení o absolvování.

5.4. začíná další cyklus Čteme s nečtenáři, lektorek programu RWCT (Čtením a psaním ke kritickému myšlení) K. Šafránkové a K. Krűger. Určeno dětem ve věku 4 – 6 let (je možné i v doprovodu rodiče), které ještě neumějí číst, mohou však už rozvíjet svoje čtenářské dovednosti, které napomáhají porozumění textu. V dílnách se nebudou děti učit číst!

28.3. se uskutečnilo další povídání s M. Dvořákovou (Jíme zdravě) na téma BIOPOTRAVINY včetně ochutnávky, tipů a kontaktů v CAFÉ VELBLOUD na Dobříši.

25.3. a 1.4. proběhli další setkání s M. Vtípilovou KOŠÍKY A TÁCKY S PEVNÝM DNEM Z PEDIGU, na tomto setkání jsme měli možnost vyrobit košíky, nebo tácky s pevným dnem z materiálu jménem pedig. 

Březnový cyklus setkání s lektorkou Mgr. K. Neubauerovou, tel: 774 387 989, www.katkaen.cz.
7.3. KURZ ŠÁTKOVÁNÍ
21.3. VÝCHOVA LÁSKOU - PEVNÉ OBJETÍ PRAKTICKY
28.3. VÝCHOVA LÁSKOU - NEKLIDNÉ DĚTI

17.3. se konal seminář pro rodiče předškoláků PŘIPRAVME SVÉ DÍTĚ NA ŠKOLU se speciálním pedagogem Mgr. M. Semančíkovou.

11.3. proběhlo první setkání ÚVOD DO FILCOVÁNÍ s M. Jekoschovou pro starší děti i dospělé v dílně MC.  Všichni přítomní si mohli vyrobit náušnice, náramek nebo velikonočního zajíčka a kytičku z ovčí vlny.

8.3. proběhlo tentokrát čtení POHÁDKY BEZ BABIČKY, děti si přišli poslechnout vyprávění o velmi neobyčejných zvířátkách a také jeden trochu strašidelný příběh.

15.2. velký zájem také zaznamenal seminář pro dospělé ČTEME S DĚTMI s K. Krűger a K. Šafránkovou o tom, jak číst dětem, jak četbu pro děti zatraktivnit, proč je hlasitá četba důležitá, jaké knihy číst (doporučení, ukázky), jaké čtenářské dovednosti je možné rozvíjet, jaké prostředí čtenářství podporuje.

15.2. se těšilo velké návštěvnosti posezení na téma CAFOURKOVINY s POHÁDKOVOU BABIČKOU J. Jakubcovou - vodníci a víly v pohádkách Václava Čtvrtka v Městské knihovně Dobříš.

Únorový cyklus setkání s lektorkou Mgr. K. Neubauerovou, tel: 774 387 989, www.katkaen.cz.
7.2. VÝCHOVA LÁSKOU-PEVNÉ OBJETÍ JAKO SOUČÁST ŽIVOTNÍHO STYLU
14.2. KURZ ŠÁTKOVÁNÍ
21.2. PEVNÉ OBJETÍ-PRAKTICKÉ HLEDISKO

31.1. povídání s M. Dvořákovou (Jíme zdravě) na téma EKODOMÁCNOST včetně vzorečků a praktických rad v nekuřácké části CAFÉ VELBLOUD na Dobříši.

22.1. proběhlo zážitkové setkání v měsíci odpočinku ČAJOVÝ PŘÍBEH s arteterapeutkou E. Fenclovou, společně jsme sdíleli, tvořili a vzájemně se inspirovali.

13.1. proběhl SEMINÁŘ GRAFOTERAPIE se Z. Kocmánkovou, diagnostika a léčba písmem.

11.1. jsme měli opět možnost navštívit Měk Dobříš při CAFOURKOVINÁCH s POHÁDKOVOU BABIČKOU - zvířátka v pohádkách Václava Čtvrtka.

V lednu proběhl cyklus setkání s lektorkou Mgr. K. Neubauerovou, tel: 774 387 989, www.katkaen.cz.
3.1. VÝCHOVA LÁSKOU-TĚLESNÝ KONTAKT A JEHO VÝZNAM PRO ČLOVĚKA
10.1. KURZ ŠÁTKOVÁNÍ
11.1. PEVNÉ OBJETÍ JAKO SOUČÁST ŽIVOTNÍHO STYLU

25.1. PEVNÉ OBJETÍ-PRAKTICKÉ HLEDISKO

Rok 2010

14.12. proběhlo poslední setkání tohoto roku VÁNOCE U RUMCAJSŮ, s POHÁDKOVOU BABIČKOU ve světě pohádek Václava Čtvrtka v Městské knihovně Dobříš.

13.12. setkání s Mgr. K. Neubauerovou SetkáVÁní maminek nad potřebami miminek aneb jak a proč šátkovat?

11.12. sobotní Benefiční jarmark na dobříšském náměstí před radnicí měl i přes větrné počasí velkou návštěvnost a velmi milou atmosféru. Uskutečnil se ve prospěch o. s. Stéblo na projekt chráněného bydlení a odlehčovací služby pro osoby s postižením v obci Borotice.

7.12. PŘEDVÁNOČNÍ VÝTVARNÉ SETKÁNÍ s D. Doubkovou a Z. Hutňanovou na téma: keramický svícen a šperk!

7.12. povídání s M. Dvořákovou (Jíme zdravě) na téma EKODOMÁCNOST.

6.12. proběhlo setkání s Mgr. K. Neubauerovou UŽ ZASE ZLOBÍ! CO TEĎ? – potřeby dětí, pojetí výchovy láskou, metoda pevného objetí a jiné.

4.12. proběhl tradiční VÁNOČNÍ JARMÁREK v Pastoračním centru sv. Tomáše na Dobříši. Byly připraveny tvořivé dílny pro děti i dospělé a prodej výrobků skláře, drátenice a hračkáře. Zahrálo loutkové divadlo JÁTOJSEM (V. Marčík jr. & spol.) pro děti VÁNOČNÍ PŘÍBĚH. Na závěr jsme se vypravili na ZVONKOVÝ PRŮVOD k dobříšskému zámku, kde jsme společně rozsvítili stromek a zazpívali vánoční koledy.

30.11. a 7.12. jsme opět nabídli PŘEDVÁNOČNÍ VÝTVARNÁ SETKÁNÍ s D. Doubkovou a Z. Hutňanovou na téma: keramický svícen a šperk!

30.11. setkání na téma BIOPOTRAVINY s Markétou Dvořákovou. Trocha opakování neškodí – co jsou biopotraviny, proč je máme jíst my i naše děti? Jsou bio potraviny drahé? Jsou zdravé? Pokusilijsme se Vám odpovědět nejen na tyto otázky, ale nabídli jsme k tomu ochutnávku, tipy a kontakty.

26.11. jsme nově nabídli BAREVNOU TYPOLOGII PRO ŽENY s profesionální vizážistkou Marií Haňáčkovou.

25.11. proběhlo tradiční VÁNOČNÍ ARANŽOVÁNÍ pro dospělé a starší děti s N. Trojanovou.

25.11. - ZNAKOVÁ ŘEČ PRO SLYŠÍCÍ BATOLATA-PROGRAM BABY SINGS® pro rodiče s B. Bowdery.

16.11. opět začala setkání s Pohádkovou babičkou na téma Ve světě veršů, říkanek a pohádek pro děti od 4 do 9 let v Měk Dobříš.

13.11. Pohádkou a rozkrojením dortu oslavilo v sobotu mateřské centrum Dobříšek své 9. narozeniny. Do centra opět přišly nejen děti, ale také jejich rodiče a prarodiče a společně slavili narozeniny s divadlem Buchty&loutky, které přivezlo představení ZLATÁ HUSA. Na závěr oslavy děti společně sfoukly svíčky na narozeninovém dortu.

8.11. - SETKÁVÁNÍ MAMINEK NAD POTŘEBAMI MIMINEK aneb jak a proč šátkovat? s Mgr. K. Neubauerovou.

5.11. proběhlo další setkání s M. Vtípilovou na téma VÁNOČNÍ OZDOBY Z PAPÍROVÉHO PEDIGU , pro dospělé a děti od 12 let. Vyrobili jsme si ozdoby vhodné na venkovní i vnitřní výzdobu, zejména na girlandy a jiná větší aranžmá.

1.11. - Už zase zlobí! Co teď?… Pozastavení nad pojetím výchovy láskou s Mgr. K. Neubauerovou.

23.10. proběhl již tradiční LAMPIÓNOVÝ PRŮVOD POHÁDKOVÝM LESEM. Opět se mohli rodiče i prarodiče vydat se svými dětmi od brány anglického parku až do Pohádkové kanceláře na nádvoří zámku Dobříš, kde si z rukou jeho výsosti převzali pamětní list. Také mohli využít prohlídky dobříšských přízraků, zakoupit občerstvení od Lštěňského krčmáře P. Kühle a jiné maličkosti. Akci jsme realizovali díky finanční podpoře realitní kanceláře SNARK® a ve spolupráci se zámkem Dobříš.

22.10. proběhlo další PLETENÍ Z PEDIGU s M. Vtípilovou v dílně MC, pro dospělé a děti od 12 let. Opět jsme měli možnost vyzkoušet si pletení z pedigu, pozastavit se v dnešní uspěchané době, rozhýbat prsty a uvolnit mysl.

19.10. proběhl se zaměstnanci i spolupracovníky MC  TÝMOTVORNÝ SEMINÁŘ  s PhDr. J. Šiklem.

18.10. Dobříš opět uspěla v soutěži Obec přátelská rodině. V kategorii obcí s 5.001-10.000 obyvateli postoupila do 2. kola. Komise, která města hodnotí, navštívila Dobříš v pondělí 18. října a popovídala si zde se zástupci jednotlivých organizací věnujících volnočasovým a prorodinným aktivitám, se zástupci z mateřské školy a vedení města. Hodnotitelky – Mgr. Kateřina Jirková, vedoucí Odboru rodinné politiky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Martina Smejkalová, krajská koordinátorka Sítě Mateřských center.

13.10. proběhlo slavnostní otevření a předání hřiště, Nová Archa vyplula. Pro všechny děti z 1. tříd Základní speciální školy a Základní školy praktické v Dobříši byl připraven sportovní program. Program připravili MC Dobříšek a žáci společně s pedagogy obou škol. Děti si vyzkoušely různé disciplíny a jednoduché soutěže a v cíli na ně čekala malá odměna, ovoce a teplý nápoj pro zahřátí.

12.10. proběhla zajímavá beseda pro rodiče s Mgr. P. Blatnou a Mgr. J. Štěpo na téma: VIRTUÁLNÍ SVĚTY NAŠICH DĚTÍ. Rizika internetu, TV a PC her a jejich vliv na vývoj našich dětí.

Pondělí 11.10 od 15 hod - SETKÁVÁNÍ MAMINEK NAD POTŘEBAMI MIMINEK aneb jak a proč šátkovat s Mgr. K.Neubauerovou.

6.10. začal již třetí ročník společného zábavného odpoledne s názvem POJĎME TVOŘIT SPOLEČNĚ NA HŘIŠTĚ. Letos na občany z Dobříše a okolí čekal rekordní počet atrakcí. Představilo se zde 21 organizací z našeho regionu. Z toho10 neziskových organizací, 5 vzdělávacích zařízení, 4 podnikatelé a další subjekty.

21.9. proběhlo Setkání pro rodiče na téma: "Pomáháme dětem s výukou angličtiny doma"s lektorkou Mgr. Veronikou Douchovou. Prošli jsme správné návyky výslovnosti, doporučené pomůcky a jiné fígle pro výuku angličtiny s dětmi.

11.9. se konaly jubilejní, desáté Svatováclavské slavnosti v Dobříši, které byly opravdu velmi povedené a to tak, že se na ně přijel podívat i sám kníže Václav až z Prahy. Pro cestu do Dobříše zvolil oře parního a po poledni dorazil na dobříšské nádraží. Byl přivítán lidem poddaným, který z Dobříše a z širokého okolí přijel knížete uctít. Projekt byl podpořen Poštovní spořitelnou prostřednictvím Nadace Via.

25.8. proběhla poslední výtvarná středa na téma: FIMO-LŽIČKA NA SVAČINKU A KORÁLKY PRO MAMINKU s I. Švejdovou. Vyrobili jsme si šperky a nazdobili lžičku na svačinku.

22.8. proběhl 4. ročník VÝTVARNÉHO PLENÉRU PRO VEŘEJNOST, nazvaný "ZAHRADNÍKŮV ROK" v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti. Při slunečné atmosféře Čapkovy Strže proběhla: vernisáž výstavy, výtvarné dílny, tematický fotoateliér, letní krámek zahradní keramiky a květin, hry o ceny, představení divadýlka JÁTOJSEM a závěrečný koncert příbramské skupiny Bylo nás šest. Děkujeme za finanční podporu Nadačnímu fondu Čapkova Strž.

18.8. proběhla třetí výtvarná středa na téma: RECYKLUJEME ANEB PAPÍROVÝ PEDIG A JINÉ PAPÍROVÁNÍ s M. Vtípilovou. Vyzkoušeli jsme si vyrobit obal na květináč, košíček na tužky nebo něco menšího dle věku návštěvníků.

11.8. byla druhá výtvarná středa na téma: PAPÍROHRANÍ, vyzkoušeli jsme hrátky z papíru s E. Fenclovou.

4.8. započal novinkou, kterou byly Výtvarné středy, první proběhla na téma: NOEMOVA ARCHA s E. Fenclovou. Vyráběli jsme 3D zvířátka z papíru, drátu a hlíny.

22.6. se uskutečnilo povídání o Šátkování v podmínkách postmoderní společnosti s K. Neubauerovou. Potřeby maminky i miminka a nošení v šátku v praxi a další zajímavosti.

17.6. proběhla ve spolupráci s Velbloud Café Veřejná dražba dětských obrázků a dalších uměleckých předmětů, jejíž výtěžek připadl na zřízení nového dětského hřiště při Mateřském centru Dobříšek.

12.6. proběhlo zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi - TOHLE DĚLÁ TÁTA. Připojili jsme se opět ke kampani Sítě mateřských center a Ligy otevřených mužů s názvem „Táta dneska frčí“. Na programu byla prodejní vernisáž prací dětí výtvarných dílen při MC Dobříšek na téma ARCHA, sranda akce při kterých si děti vyzkoušeli některé tátovské profese, soutěže a plnění úkolů, které tátové sami připravili a společné opékání vuřtů u táboráku. Souběžně probíhala propagace sbírky na novou Archu na hřišti u MC a prezentace nabídek herních prvků od výrobců dětských hřišť.

11.6. opět jsme měli možnost zúčastnit se otevřené dílny s M. Vtípilovou PLETENÍ OŠATKY Z PEDIGU, o tento kurz byl velký zájem.

8.6. a 15.6. pokračoval cyklus 6 setkání ČTEME S NEČTENÁŘI lektorek programu RWCT (Čtením a psaním ke kritickému myšlení) K. Šafránkové a K. Krűger. Tento program je určen skupině dětí ve věku 4 – 6 let (je možné i v doprovodu rodiče), které ještě neumějí číst, mohou však už rozvíjet svoje čtenářské dovednosti, které napomáhají porozumění textu.

4.6. jsme uspořádali otevřenou dílnu ZAČÁTKY S FIMO s I. Švejdovou. Společně jsme si vyráběli šperky z hmoty zvané fimo.

29.5. Tento rok jsme připravili výtvarné dílny pro děti v rámci SVATEBNÍHO KVĚTINOVÉHO DNE Martiny Krátké na zámku Dobříš.

23.5. vystoupily děti vedené Renatou Kubátovou v kurzech Moderních tanců pořádaných MC na DĚTSKÉM DNI V MOKROVRATECH.

22.5. proběhlo další SPOLEČNÉ BUBNOVÁNÍdrum circle s J. Štepo pro malé i velké, tentokrát v rámci Májových slavností na hřišti u kina.

21.5. a 22.5. se MC Dobříšek podílelo na BAMBIRIÁDĚ 2010, kde byl připraven pestrý program pro rodiny s dětmi v areálu Nový rybník v Příbrami.

14.5. byl dnem otevřených dveří v našem MC s výzvou Přijďte pobejt! – proběhla ukázka dopoledních programů MC zdarma, v nabídce byl také zážitkový seminář pro rodiče „RODINA JAKO DŽUNGLE“, odpoledne se uskutečnilo Regionální setkání MC Středočeského kraje podpořeno v rámci celorepublikových kampaní Národní sítě Zdravých měst a Sítě mateřských center. Všem příchozím jsme v průběhu celého návštěvního dne nabídli hlídaní dětí a chutné domácí občerstvení.

8.5. proběhla již tradiční rodinná akce „Jarní cyklostezka“ pořádaná MC Dobříšek tentokrát u Sportovního klubu Vlaška. Teplé jarní počasí a krásné, klidné, zelené prostředí vylákalo na kola i rodiče a prarodiče. Na startu se zaregistrovalo celkem 113 dětí s doprovodem na kolech.

4.5., 11.5. a 25.5. pokračoval cyklus 6 setkání ČTEME S NEČTENÁŘI lektorek programu RWCT (Čtením a psaním ke kritickému myšlení) K. Šafránkové a K. Krűger. Tento program je určen skupině dětí ve věku 4 – 6 let (je možné i v doprovodu rodiče), které ještě neumějí číst, mohou však už rozvíjet svoje čtenářské dovednosti, které napomáhají porozumění textu.

30.4. jsme připravili SPOLEČNÉ BUBNOVÁNÍ s J. Štepo na Vlašce, a zabubnovali jsem si společně s čarodějnicemi.

28.4. i tento rok proběhla BESÍDKA ŽÁČKŮ HUDEBNÍ ŠKOLY YAMAHA rodiče i prarodiče se přišli na nás podívat a taky si zazpívat nejoblíbenější písničky a básničky z Hrátek s ROBÁTKY (od 4 do 18 měsíců),
Prvních KRŮČKŮ k hudbě
(od 1,5 roku do 4 let), Rytmických KROKŮ (od 4 do 6 let).
 

26.4. proběhla VALNÁ HROMADA MC – činnost a projekty MC, schválení rozpočtu na rok 2010, promítání fotografií z akcí MC, představení a volba členů rady a kontrolní komise MC, včetně zajištěného hlídání dětí v herně.

24.4. jsme nabídli ve spolupráci s lektorkou E. Fenclovou jarní setkání s tancem aneb SYMBOLY V KRUHU pro všechny ženy i muže od 9 do 99 let. Tancovali jsme tradiční tance z různých zemí (Řecko, Francie – Bretaň, Lotyšsko…). Tematicky jsou tance spojené s přírodními motivy např. sluncem, měsícem nebo s důležitými momenty v životě člověka.

20.4. jsme zahájili cyklus 6 setkání ČTEME S NEČTENÁŘI lektorek programu RWCT (Čtením a psaním ke kritickému myšlení) K. Šafránkové a K. Krűger. Tento program je určen skupině dětí ve věku 4 – 6 let (je možné i v doprovodu rodiče), které ještě neumějí číst, mohou však už rozvíjet svoje čtenářské dovednosti, které napomáhají porozumění textu.

17.4. opět jsme nabídli tvořivé setkání MALÉ JARNÍ RADOSTI ve spolupráci se Z. Hutňanovou a D. Doubkovou pro starší děti a dospělé. Byla pro nás připravena výtvarná trojkombinace: textil - kovový šperk - dvoubarevná grafika, malé občerstvení, překvapení a kulturní zážitek jako vždy navíc.

6.4. tímto setkáním jsme zakončili sérii dalších čtení s Pohádkovou babičkou, tentokrát na téma "ve světě čarodějnic" s hosty z minulých setkání. Další setkání s pohádkovou babičkou budou pokračovat na podzim roku 2010.

29.3. jsme připravili pro maminky s dětmi VELIKONOČNÍ KVĚTINOVÉ ARANŽMÁ s N. Trojanovou. Vvytvářeli jsme jarní a velikonoční květinové aranžmá a každý si mohl svými výrobky vyzdobit domov, nebo někoho blízského obdarovat.

26.3. proběhlo již třetí SPOLEČNÉ BUBNOVÁNÍ – drum circle s Jírou Štepo pro malé i velké hudebníky, hudební nástroje byly na místě k zapůjčení.

26.3. jsme přizvali dospělé a děti od 10 let na otevřenou dílnu VELIKONOČNÍ PEDIG s M. Vtípilovou. Pletli jsme z materiálu jménem pedig. Vyrobili jsme si pedigová vejce (různé vazby a barvy jara), vlastnoruční velikonoční dekorace. Měli jsme možnost poznat toto staré řemeslo!

20.3. jsme opět nabídli seminář znakové řeči určený rodičům slyšících batolat PROGRAM BABY SIGNS® s lektorkou B. Bowdery.

13.3. se v prostorách Městské knihovny Dobříš uskutečnilo 3. závěrečné veřejné čtení v rámci projektu Celé Česko čte dětem®. Hosty byli PhDr. Marie Hrušková autorka knih o památných stromech a výtvarník Mgr. Jaroslav Slanec. Proběhlo vyhodnocení čtenářské a výtvarné soutěže s předáním cen Jindřiškou Klímovou.

11.3. proběhl seminář ČTEME S DĚTMI s lektorkami programu RWCT (Čtením a psaním ke kritickému myšlení) K. Šafránkovou a K. Krűger určený pro dospělé.

9.3. proběhlo setkání pro děti od 4 do 9 let červené pohádky  v Městské knihovně Dobříš s pohádkovou babičkou paní Jindřiškou Puchtovou.

26.2. SPOLEČNÉ BUBNOVÁNÍ drum circle s Jírou Štepo pro malé i velké v herně MC, hudební nástroje byly na místě k zapůjčení.

9.2. proběhlo setkání pro děti od 4 do 9 let Modré pohádky  v Městské knihovně Dobříš s pohádkovou babičkou paní Jarkou Kadlecovou a Vladimírou Mlíčkovou.

1.2.–5.2. MASOPUSTNÍ TÝDEN V MC - herny a programy v MC se v tomto čase zaměřili na výrobu masek a karnevalových doplňků.

30.1. se uskutečnilo 2. VEŘEJNÉ ČTENÍ projektu Celé Česko čte dětem® a zábavné povídání pro děti a rodiče o tom jak se psala a tvořila knížka Z. Žádníkové – Volencové „Ve znamení motýla“ spojené s autogramiádou ve Velbloud Café. Této akce se zúčastnilo 55 dětí a dospělých.

29.1. proběhlo v herně MC SPOLEČNÉ BUBNOVÁNÍ – drum circle s Jírou Štepo pro malé i velké hudebníky, hudební nástroje byly na místě k zapůjčení. Tohoto setkání se zúčastnilo 9 dospělých a 9 dětí.

19.1. pro velký zájem se opakovalo setkání NA“JUST“ CHŘIPCE - prevence a pomoc z přírody proti nachlazení a nemocem s M. Dvořákovou z obchůdku „Jíme zdravě“.

19.1. jsme opět ve spolupráci s Měk Dobříš připravili zelené pohádky pro děti od 4 do 9 let v Městské knihovně Dobříš s pohádkovou babičkou paní Toničkou Štefanovou.

Rok 2009

15.12. proběhlo poslední setkání v tomto roce pro děti od 4 do 9 let v Městské knihovně Dobříš v roce 2009 - zlaté pohádky s pohádkovou babičkou paní Miluškou Šípovou.

15.12. proběhlo opět setkání s majitelkou obchůdku „Jíme zdravě“ M. Dvořákovou na téma: CUKROVÍ NA POSLEDNÍ CHVÍLI, opět jsme si i se svými dětmi vyzkoušeli netradiční recepty.

8.12. jsme pro velký zájem opět uspořádali základní praktické školení první pomoci pro rodiče i organizace s lektorem R. Svobodou. Každý účastník obdržel potvrzení o absolvování.

5.12. se konal netradiční vánoční jarmárek, připravili jsme výtvarné dílny pro děti i dospělé, shlédli jsme taneční vystoupení kroužku R. Kubátové, proběhla prezentace nové knížky Z. Žádníkové „Ve znamení motýla“. Pan Kahoun spolu se starostou města panem Melšou zahájili soutěž 3. ročníku projektu Celé Česko čte dětem®. Na závěr jsme se společně vypravili do Zvonkového průvodu a slavnostně jsme rozsvítili krásný vánoční stromek před zámkem.

1.12. - NA“JUST“ CHŘIPCE - rodiče s dětmi měli možnost vyzkoušet netradiční recepty proti virózám M. Dvořákové, majitelky obchůdku „Jíme zdravě“.

28.11. - "ŽIVOT 2009" - 6. ROČNÍK PREZENTACE ŽIVOTA KLIENTŮ v domově seniorů Dobříš, vystoupily zde děti z Hudební školy Yamaha při MC Dobříšek v doprovodu rodičů a pod vedením D. Braunčové.

19.11. proběhl seminář Sítě MC ZÁKLADY FINANČNÍHO ŘÍZENÍ V NNO s lektorkou: Ing. P. Novotnotnou.

14.11. Pohádkou a rozkrojením dortu oslavilo v sobotu  mateřské centrum Dobříšek své 8. NAROZENINY. Do centra opět přišly nejen děti, ale také jejich rodiče a prarodiče a společně slavili narozeniny s divadlem ŠUS, které přivezlo představení Čtyři pohádky v netradičním hudebním zpracování. Na závěr oslavy děti společně sfoukly svíčky na obrovském a skvělém dortu, který darovala Pekárna a cukrárna Jarolímek. Vřelý dík!

12.11., 19.11. a 26.11. jsme opět s Danielou Doubkovou a Zuzanou Hutňanovou připravili PŘEDVÁNOČNÍ VÝTVARNÁ SETKÁNÍ. A co jsme tvořili? Keramický hrnek – dekorovaný barvítky a vánoční přání z ručního papíru. Jako vždy nás čekalo překvapení navíc a velmi přátelská atmosféra...

10.11. POHÁDKOVÁ BABIČKA VE SVĚTĚ VERŠŮ, ŘÍKANEK A POHÁDEK setkání pro děti od 6 do 9 let v Městské knihovně Dobříš s hostem paní M. Tomasyovou.

31.10. benefice na téma Irský večer v Zrcadlovém sále dobříšského zámku. Posláním charitativní akce bylo získat zbývající prostředky k dofinancování výstavby a dovybavení Azylového domu sv. Ludmily v Mokrovratech.

24.10.  Lampiónový průvod pohádkovým lesem - Za světel lampionů jsme společně prošli lesem anglického parku až do Pohádkové kanceláře na nádvoří zámku Dobříš kde jsme byli přivítáni samotným veličenstvem pohádkového království. Akci jsme zrealizovali díky finanční podpoře realitní kanceláře SNARK® ve spolupráci se zámkem Dobříš. Letošní návštěvnost byla opravdu rekordní - přes 550 dětí s doprovodem.

7.10. proběhl druhý ročník akce "Pojďme tvořit společně na hřiště u kina". Stejně jako loni se akce plná zábavy, lidí, nápadů a pohody konala na dětském hřišti u kina za krásného slunného odpoledne. Sešlo se zde několik set lidí všech věkových skupin, aby se mohli vzájemně pobavit, seznámit se s aktivitami dobříšských organizací a v neposlední řadě diskutovat se zástupci města.

22.9. proběhl již v pořadí druhý seminář základů první pomoci, nyní na téma první pomoc PŘI DĚTSKÝCH OTRAVÁCH. Seminář byl vedený pracovníky Toxikologického informačního střediska.

19.9. proběhl seminář pro rodiče ZNAKOVÁ ŘEČ PRO SLYŠÍCÍ BATOLATA - PROGRAM BABY SIGNS®. Víte o tom, že Vaše miminko či batole dokáže komunikovat mnohem dřív než vůbec řekne první slovo (např. máma nebo táta)?  Už jste někdy slyšeli o znakové řeči i pro slyšící dětičky, ale pořád se nemůžete rozhodnout, zda je to pro Vás to pravé?

12. 9. proběhl program v rámci Svatováclavské slavnosti - "CESTA TOVARYŠOVA". Děti si zažily, co vše podstoupil středověký učeň, než se stal tovaryšem a jak náročná byla jeho cesta.

29.8. proběhla na hřišti u MC akce TÁTOVSKÉ ODPOLEDNE pro děti od 5 do 10 let v doprovodu táty, mámy byly vítány také. Měli jsme možnost vyzkoušet, co dělají chlapi s dětmi v tátovském klubu.

23.8. se uskutečnil další ročník VÝTVARNÉHO PLENÉRU PRO VEŘEJNOST v Památník Karla Čapka ve Staré Huti na téma "PAPÍROVÁ NEDĚLE". Připravili jsme pro veřejnost: vernisáž výstavy, letní krámek, divadlo Kejklíř pro děti, koncert skupiny Markéty Zdeňkové (2+1). Jednalo se o jednodenní výtvarnou akci určenou rodinám kdy oslovení výtvarníci společně s dětmi tvořili různými technikami na dané téma v krásném prostředí zahrady Památníku K. Čapka.

20.8. proběhla otevřená dílna ODPOLEDNE S KOŠÍKY pro dospělé s lektorkou Janou Zajícovou. Mohli jsme plést košík malý nebo velký, s pleteným dnem nebo použít desku z překližky, fantazii se meze nekladly. Začátečníci se naučili základy a pokročilejší "košíkáři" mohli zkusit třeba nový druh výpletu nebo zavírky. Protože pedig nabízí možnost barvení, je každý košík i výtvarným dílem.

I během letních prázdnin probíhaly každý pátek předporodní kurzy s porodní asistentkou M. Branšovskou.

Během letních prázdnin MC Dobříšek pořádalo 6 týdnů výtvarných aktivit v duchu PŘÍMĚSTSKÉHO TÁBORA po stopách bájí a pověstí Podbrdska. Většina týdnů výtvarných aktivit byla zaplněna (celkem 108 dětí).

20.6. ZNAKOVÁ ŘEČ PRO SLYŠÍCÍ BATOLATA - PROGRAM BABY SIGNS® víte o tom, že Vaše miminko či batole dokáže komunikovat mnohem dřív než vůbec řekne první slovo (např. máma nebo táta)?  Už jste někdy slyšeli o znakové řeči i pro slyšící dětičky, ale pořád se nemůžete rozhodnout, zda je to pro Vás to pravé?

17.6. ve středu proběhl tvořivý večer MALOVÁNÍ NA HEDVÁBÍ" s Miro Pogranem  pro dospělé a starší děti.

15.6. a 17.6. proběhly BESÍDKY" pro rodiny žáčků YAMAHA hudební školy s L. Pechlatovou. Děti s rodiči zazpívali nejoblíbenější písničky a básničky.

12.6. celá akce začala zahájením výstavy ODKRYTÍ" prací dětí výtvarných dílen při Mateřském centru Dobříšek. Vernisáž byla podbarvena milým hudebním vystoupením sester Vtípilových. Přestřižením pásky pak bylo "Oranžové hřiště" slavnostně otevřeno za přítomnosti starosty města, zástupce nadace ČEZ a všech, kteří rekonstrukci hřiště podpořili a podíleli se na ní. Děti pak měly možnost zapojit se do soutěží se zdravotní tématikou v rámci kampaně „TÁTA DNESKA FRČÍ A DEN BEZ ÚRAZŮ“. Soutěžící i jejich rodiče měli možnost nahlédnout do sanitky a vyzkoušet si třeba umělé dýchání. Po opékání vuřtů ukončilo odpoledne divadelní představení divadla Lávka.

3. 6. a 10. 6. opět proběhly další tvořivé setkání pro dospělé i starší děti na téma MALÝ ŠPERK - VELKÁ RADOST se Zuzkou Hutňanovou a Danielou Doubkovou. Každý si mohl vyrobit keramický šperk v barevné letní podobě sobě i jiným pro radost!

24.5. MC se podílelo na pořádání Svatebního květinového dne Martiny Krátké na zámku Dobříš. Pro děti byl připraven pestrý odpolední program, a při závěrečné charitativní dražbě svatebních kytic bylo vybráno bezmála dvacet tisíc korun, které byly věnovány našemu mateřskému centru.

18.5. SETKÁNÍ SLYŠÍCÍCH BATOLAT SE ZNAKOVÁNÍM, víte o tom, že Vaše miminko či batole dokáže komunikovat mnohem dřív než vůbec řekne první slovo (např. máma nebo táta)? Už jste někdy slyšeli o znakové řeči i pro slyšící dětičky, ale pořád se nemůžete rozhodnout, zda je to pro Vás to pravé? 

15.5. MC Dobříšek připravilo spolu se Sítí MC na Den rodiny, Regionální setkání MC pro zástupkyně mateřských a rodinných center ze Středočeského kraje. Inspirovat se zkušenostmi obce přátelské rodině (město Dobříš je držitelem tohoto ocenění z r. 2008) přijelo celkem devatenáct zástupkyň z patnácti mateřských center.

14.5. proběhla VALNÁ HROMADA MC DOBŘÍŠEK, zhodnocení uplynulého roku (činnost a projekty MC v r. 2008 návazně v r. 2009, účetní uzávěrka roku 2008 a její schvalování, předložení a schvalování rozpočtu roku 2009, vize a směřování MC do budoucna, představení a volba členů rady a kontrolní komise MC).

26.4. JARNÍ CYKLOSTEZKA, děti s doprovodem měli opět možnost projet trasu od brány do aleje u zámku k cíly u sportovní haly a cestou plnily jednoduché úkoly. Pro zdatnější děti byl připraven okruh v Anglickém parku a pro všechny stanoviště Městské policie (prohlídka policejního auta a vybavení, střelba ze vzduchovek na plechovky. V cíli na každého účastníka čekala odměna od firmy ALTIMA a občerstvení, zúčastnilo se 155 dětí.

23.4. v rámci AKCE KE DNI ZEMĚ jsme společně uklidili město kolem hřiště Noemova archa a pak jsme prošli trasou plánované cyklostezky kolem kostela, alejí až ke sportovní hale. Město zajistilo svoz odpadu.

20.4. SETKÁNÍ SLYŠÍCÍCH BATOLAT SE ZNAKOVÁNÍM, víte o tom, že Vaše miminko či batole dokáže komunikovat mnohem dřív než vůbec řekne první slovo (např. máma nebo táta)?  Už jste někdy slyšeli o znakové řeči i pro slyšící dětičky, ale pořád se nemůžete rozhodnout, zda je to pro Vás to pravé?

18.4. V Památníku Karla Čapka se četlo - památník Karla Čapka ve Strži ve Staré Huti tuto sobotu 18. dubna odpoledne opět ožil pohádkami a příběhy při závěrečném veřejném čtení 2. ročníku projektu „Celé Česko čte dětem®“. Organizátoři akce Městská knihovna Dobříš a Mateřské centrum Dobříšek pozvali všechny děti i s jejich „dospěláky“, které se zapojily do soutěže „ o nejlepší čtenářskou rodinu v Dobříši a okolí". Registrovalo se 150 dětí, z toho 45 žáků ZŠ ve Staré Huti a 26 dětí ze školní družiny při II.ZŠ v Dobříši.

17.4. nabídli jsme opět KURZ PRÁCE NA PC s využitím wordu, exelu a power pointu v praxi s lektorem V. Novotným. Kurz proběhl v rámci udržitelnosti projektu Zpět do práce, zúčastnilo se 13 maminek.

7.4. Poslední posezení s POHÁDKOVOU BABIČKOU tentokrát na téma „SLET ČARODĚJNIC“ se všemi hosty z minulých setkání: Marií Tomasyovou, Toničkou Štefanovou, Jindřiškou Puchtovou, Vladimírou Mlíčkovou a Marií Hruškovou. Další setkání s pohádkovou babičkou budou pokračovat na podzim roku 2009. 

6.4. proběhlo JARNÍ KVĚTINOVÉ ARANŽMÁ s N. Trojanovou v dílně MC, maminky si s námi přišli vytvořit jarní a velikonoční květinové aranžmá.

25.3. pro nás opět M. Dvořáková, majitelka obchůdku „Jíme zdravě“ připravila jarní zdravé vaření s novými zajímavými recepty, které nám předvedla a zároveň jsme je mohli i ochutnat.

20.3, 27.3., a 3.4. jsme nabídly další PŘEDJARNÍ VÝTVARNÁ SETKÁNÍ s Danielou Doubkovou a Zuzanou Hutňanovou. Co jsme vytvořily? Závěsný keramický objekt - zahrádku, velikonoční přání (papírový reliéf) a jako vždy na nás čekalo překvapení a velmi přátelská atmosféra...

14.3. MC Dobříšek ve spolupráci s Městskou knihovnou připravilo 3. veřejné čtení v rámci projektu Celé Česko čte  dětem®  v prostorách Městské knihovny Dobříš. Pozvání tentokrát přijali spisovatel Jiří Kahoun (Příhody včelích medvídků) a PhDr. Marie Hrušková – autorka knih o památných stromech.

10.3. jsme opět přivítali všechny zájemce o krásnou chvilku nad knihou při březnové POHÁDKOVÉ BABIČCE s tématem „JEDEME, PLUJEME, LÉTÁME“ s hostem paní Vladimírou Mlíčkovou v Městské knihovně Dobříš.

6.3. jsme nabídly všem organizacím, soukromým sektorům, školám, autoškolám i NNO základní povinné školení první pomoci. Délka platnosti školení je na 2 roky. Každý proškolený účastník obdržel potvrzení o absolvování školení první pomoci.

28.2. pro velký zájem jsme znovu nabídly seminář pro rodiče ZNAKOVÁ ŘEČ PRO SLYŠÍCÍ BATOLATA - PROGRAM BABY SIGNS® s lektorkou Mgr. Bohuslavou Bowdery. Už  jste někdy přemýšleli o tom, co vám chce vaše nemluvně říci nebo proč pláče? Znaková řeč pro slyšící batolata je snadný a přirozený způsob jak se dorozumět s vaším dítětem ještě před tím než je schopné mluvit.

10.2. proběhlo MASOPUSTNÍ VESELÍ setkání pro děti s POHÁDKOVOU BABIČKOU v Městské knihovně Dobříš. Děti spolu se svými “dospěláky“ se bavily u příběhů, pohádek, básniček a písniček z knížek Zbyňka Malinského, Miloše Macourka, Mileny Lukešové a Kamily Sojkové. Vděčným posluchačem byl i hrubosrstý jezevčík Dag. Role pohádkových babiček se zhostily paní Tonička Štefanová a paní Jindřiška Puchtová, čímž jim touto cestou srdečně děkujeme.

7.2. MC Dobříšek ve spolupráci s Městskou knihovnou připravilo 2. veřejné čtení v rámci projektu Celé Česko čte  dětem®  tentokráte ve Velbloud Café Dobříš. Děti spolu se svými „dospěláky“ se výborně bavily při dramatizaci příhod žabáka Kvaka a ropušáka Žbluňka z knihy Arnolda Lobela v mistrném podání I. Duškové a P. Bílkové. Jaroslav Dušek vtáhl malé posluchače do světa afrických zvířat četbou z knihy Jiřího Dvořáka „Zpátky do Afriky“. Vděčně naslouchalo, bavilo se a smálo přes 50 dětí spolu se svými rodiči.

13.1. připravila Městská knihovna Dobříš ve spolupráci s MC Dobříšek setkání pro děti v Městské knihovně Dobříš na téma: POUDÁM, POUDÁM, POUDAČKU s POHÁDKOVOU BABIČKOU. Hostem tohoto setkání, byla "babička" Tonička Štefanová.

Rok 2008

17.12. pro nás opět M. Dvořáková, majitelka obchůdku „Jíme zdravě“ připravila zdravé vaření na téma tradičně netradiční vánoční cukroví.

13.12. proběhl znovu seminář pro rodiče ZNAKOVÁ ŘEČ PRO SLYŠÍCÍ BATOLATA - PROGRAM BABY SIGNS® s lektorkou Mgr. Bohuslavou Bowdery. Už  jste někdy přemýšleli o tom, co vám chce vaše nemluvně říci nebo proč pláče? Znaková řeč pro slyšící batolata je snadný a přirozený způsob jak se dorozumět s vaším dítětem ještě před tím než je schopné mluvit.

9.12. připravila Městská knihovna Dobříš ve spolupráci s MC Dobříšek setkání pro děti v Městské knihovně Dobříš pod názvem: S POHÁDKOVOU BABIČKOU ZA PEJSKEM A KOČIČKOU DO SVĚTA POHÁDEK BRATŘÍ ČAPKŮ setkání pro děti v Městské knihovně Dobříš s hostem paní M. Tomasyovou.

6.12. jsme opět po dvouleté pauze uspořádaly vánoční jarmárek, který se setkal s velkou odezvou. Šáša Tom nám zahrál hudební divadelní pohádku, pan Josef Lada se starostou města Jaroslavem Melšou zahájili svým čtením 2. ročník soutěže projektu Celé Česko čte dětem®. Návštěvníci shlédli ukázky tradičních řemesel, vyzkoušeli si výtvarné dílny pro děti i dospělé a zároveň si mohli zakoupit drobné dárky pro své blízké: šperky, keramiku, perníčky, zdravou výživu, med, dřevěné hračky, ozdoby, sklo ajn. Příjemnou adventní atmosféru PRO NAČERPÁNÍ KLIDU A INSPIRACE doplnilo lahodné občerstvení. Z výtěžku akce pořídíme vybavení výtvarné dílny a nové hračky do herny MC.

17.11., 24.11. a 1.12. proběhli tři výtvarná setkání Dárek anebo dar se Zuzkou Hutňanovou a Danielou Doubkovou. Účastníci si při těchto setkáních mohli vyrobit např. keramický svícen, kamenný šperk, nebo se naučit originální balení dárků.

8.11. proběhl zajímavý seminář pro rodiče ZNAKOVÁ ŘEČ PRO SLYŠÍCÍ BATOLATA - PROGRAM BABY SIGNS® s lektorkou Mgr. Bohuslavou Bowdery. Už  jste někdy přemýšleli o tom, co vám chce vaše nemluvně říci nebo proč pláče? Znaková řeč pro slyšící batolata je snadný a přirozený způsob jak se dorozumět s vaším dítětem ještě před tím než je schopné mluvit.

19.11. jsme opět vyzkoušely zdravé vaření na téma BRAMBORY s Markétou Dvořákovou majitelky obchůdku „Jíme zdravě“, společně jsme vařily i ochutnávaly nové recepty.

15.11. oslavilo MC Dobříšek společně se ŠÁŠOU TOMEM již 7. narozeniny, společně jsme sfoukli svíčky na dortu a hledali PÍSNIČKU PRO PŮLTÓNA. Narozeniny s námi přišlo oslavit 43 dospělých a 45 dětí. Děkujeme!

4.11. opět připravila Městská knihovna Dobříš ve spolupráci s MC Dobříšek setkání pro děti v Městské knihovně Dobříš pod názvem Pohádková babička ve světě veršů, říkanek a básniček s hostem paní M. Hanzovou.

25.10. se uskutečnil již tradiční Lampiónový průvod pohádkovým lesem v anglickém parku zámku Dobříš. Za světel lampionů jsme společně prošli trasu lesem, kde na nás čekalo několik hodných pohádkových bytostí. Pro děti byly připraveny drobné odměny.

18.10. proběhla akce pro celou rodinu Den pro Afriku ve sportovní hale na Dobříši. Na programu bylo vyprávění a film o životě v Africe, vystoupila zde hudební skupina "Nsango malamu", soutěže, ochutnávka afrických jídel. MC připravilo oblíbené výtvarné workshopy. Z výtěžku, který zdvojnásobí Nadace Divoké husy, bude podpořen denní stacionář pro sirotky v SAR.

8.10. jsme se spolu s dalšími organizacemi zúčastnili akce Pojďme tvořit společně na hřiště u kina, kde každý prezentoval svou činnost. Proběhlo zde vystoupení žáčků Hudební školy Yamaha a střelba z luku a kuše.

1.10. proběhl Seminář Zdravý pohyb pro děti i pro maminky o přínosu cvičení a plávání dětí. Přednášela zakladatelka metodiky Eva Kiedroňová. Pod dobu semináře bylo zajištěné hlídání dětí.

20.9. proběhl 4. TANEČNÍ WORKSHOP s lektorkou Aničkou Hutňanovou na téma: tělo jako interpret.

13.9. jsme v rámci Svatováclavské slavnosti na zámku Dobříš společně s o.s. Společná pohoda Rosovice připravili program pro děti z dobříšského panství Z PŘÍKAZU KRÁLE. Děti se s rodiči vydaly na dobrodružství francouzským parkem, cesta byla plná nástrah a nebezpečí, každý panoš zde prokázal svoji odvahu, vytrvalost a zručnost. Odměnou Všem panošům, kteří doručili zprávu, bylo pasování na královského rytíře i s náležitými poctami…

31.8. jsme uspořádaly ve spolupráci s Památníkem Karla Čapka ve Staré Huti VÝTVARNÝ PLENÉR PRO VEŘEJNOST: "BAREVNÁ ZEMĚ - AFRIKA".

18.8. - 21.8. proběhl Týdenní prázdninový kurz hudebních programů Yamaha HŠ  v MC Dobříšek. Vyučování doplňovali improvizace, aranžování a další kreativní techniky. To vše probíhalo za předpokladu respektování specifik různých hudebních stylů a žánrů. Samozřejmostí je využívání moderního učebního software, jenž představují diskety či CD s doprovody a multimediální programy. Proběhly První KRŮČKY k hudbě, MUZICÍROVÁNÍ, Hrátky s robátky a Rytmické krOKy s lektorkou ŠTĚPÁNKOU SKUHROVCOVOU.

30.7. jsme připravily další prázdninové výtvarné dílny s arteterapeutkou Mgr. Evou Fenclovou na téma CIRKUS. Děti si vyrobily klaunský nos, záplatu a vyzkoušely si žonglování. Další výtvarné setkání na téma LEPORELO proběhlo 13.8., s pomocí výtvarných technik jsme vytvořili vlastní pohádkovou knížku či příběh.

12.7. jsme ve spolupráci s lektorkou Andreou Kilford připravily DĚTSKÉ ZÁBAVNÉ ODPOLEDNE pro rodiny s dětmi od 3 do 8 let na téma PIRÁTI. Další DĚTSKÉ ZÁBAVNÉ ODPOLEDNE na téma Z POHÁDKY DO POHÁDKY TROCHU JINAK proběhlo 23. 8. 2008. Rodiče s dětmi procházeli jednotlivá stanoviště, kde plnili různé úkoly a seznamovali se s anglickými slovíčky. Po skončení na každého čekala malá odměna a občerstvení. 

9.7. proběhl 2. TANEČNÍ WORKSHOP s lektorkou Aničkou Hutňanovou na téma: IMPROVIZACE. Improvizace ve výrazovém tanci je instinktivní práce s podněty.       

30.6. - 3.7. jsme ve spolupráci s Jazykovou školou Smetanová  připravily LETNÍ INTENZIVNÍ KURZ ANGLIČTINY PRO FALEŠNÉ ZAČÁTEČNÍKY A MÍRNĚ POKROČILÉ  v MC se zajištěným hlídáním dětí v herně. Lektor Robin Voller z londýnské East Finchley school of English.

Během letních prázdnin MC Dobříšek uspořádálo 4 týdny výtvarných aktivit v duchu příměstského tábora. V těchto termínech od 7. 7. do 11. 7., od 14. 7. do 18. 7. a od 4. 8. do 8. 8. pro děti od 6 do 10 let. V termínu od 21. 7. do 25. 7. pro děti 2. stupně ZŠ vždy od 9 do 16 hodin. Tábory probíhali v herně, dílně a na hřišti MC Dobříšek a v Anglickém parku zámku Dobříš. Děti si vyzkoušely různé výtvarné techniky, dále jsme pro ně připravily různé hry a soutěže a jeden celodenní výlet.

24.6. jsme opět uspořádaly zdravé vaření s Markétou Dvořákovou z obchůdku Jíme zdravě na téma Barevné grilování. Vyzkoušeli jsme jak udělat zeleninový špíz, rajčata, dýni, papriky, hermelín a rybu. Připravili jsme zdravý dip místo majonéz. Součástí vaření byla příprava jídel, ochutnávky a tištěné recepty.

18.6. se opět uskutečnila ZAHRADNÍ SLAVNOST na hřišti Noemova archa. Divadlo Kapsa Andělská hora zahrálo divadelní představení Kterak beruška o sedmou tečku přišla, proběhli soutěže v lukostřelbě a přetahování lanem. Dále jsme pro děti připravily tvořivé dílny a zakončily výstavu "Táta dneska frčí". Popřály našim tatínkům ke Dni otců a odměnily je malým dárečkem. Pro všechny návštěvníky bylo připravené malé občerstvení a na závěr slavnosti jsme společně uspořádali táborák.

10.6. se uskutečnila VERNISÁŽ VÝSTAVY dětských prací výtvarných kroužků pod vedením Marie Universalové, Stáni Bedřichové a Mirky Vtípilové, zahájily jsme tak výstavu „Táta dneska frčí“.

7.6. proběhl 1. taneční workshop s lektorkou Aničkou Hutňanovou na téma: Duncan technika, která pracuje s principy švihu, rotace, impulsu, používá tělesná těžiště a zkoumá jejich možnosti. Zabývá se návazností pohybu a celkově připravuje naše tělo k tomu, aby bylo schopno správně fungovat nejen při tanci, ale i v běžném životě.

5.6. - naším letošním dárkem pro táty bylo SPOLEČNÉ BUBNOVÁNÍ TZV. DRUM CIRKLE pod vedením dvou zkušených lektorů Jíry Štěpo a Járy Fialy.

31.5. - byla zahájena vernisáž výstavy dětských prací výtvarného kroužku MISTRA PALETY pod vedením Miro Pograna.

25.5. jsme připravily program pro rodiny s dětmi v rámci akce SVATEBNÍ KVĚTINOVÝ DEN M. KRÁTKÉ na zámku Dobříš. Připravily jsme tvořivé květinové a výtvarné dílny s odměnami.V závěru opět proběhla dražba svatebních kytic ve prospěch MC Dobříšek.

22.5. jsme se zůčastnily DNE S PŘÍBRAMSKÝM DENÍKEM – vystoupily zde děti se svými rodiči pod vedením Štěpánky Skuhrovcové s Hudební školy Yamaha.

17.5. - proběhlo 3. závěrečné setkání s Mgr. Evou Fenclovou na téma: barvy podle goetha – červená a fialová. Společně jsme prožívaly účinky červené, která dodává odvahu, sílu a vitalizuje. Objevily jsme moc fialové, která symbolizuje změnu.

13.5. proběhl Workshop - vzdělávání z prostředků EU v rámci projektu "Zpět do práce". Program měl dvě části - proběhla diskuze, sdílení zkušeností a výtvarná část spojená s tématikou Evropské unie.

29.4. proběhla vernisáž výrobků a zakončení 5 výtvarných setkání s Danielou Doubkovou a Zuzkou Hutňanovou, které bylo určeno pro dospělé.

24.4. proběhl INFORMAČNÍ SEMINÁŘ O SUPERVIZI V MC s PhDr. Janem Šiklem, který byl určen pro zaměstnance. Mohly jsme nahlédnout a ujasnit si co to vlastně supervize je a jak nám může pomoci v dalším směřování naší organizace.

20.4. odpoledne přivítal Památník Karla Čapka ve Strži ve Staré Huti širokou čtenářskou veřejnost na (zatím) posledním veřejném čtení v rámci projektu Celé Česko čte  dětem®. Rodiče spolu se svými dětmi měli možnost se přenést do kouzelného světa pohádek prostřednictvím významných osobností a to: M. Nesvadby, V. Hulpacha, J. Rosáka, J. Kahouna, Z. Žádníkové Volencové, P. Špindlerové a L. Plačkové. Zpestřením odpoledne bylo divadelní představení „O pejskovi a kočičce“ v podání divadelní společnosti p. A. Novotného. Vyvrcholením celé akce bylo vyhodnocení soutěže o nejlepší čtenářskou rodinu v Dobříši a okolí za přítomnosti pana starosty Města Dobříše Mgr. Jaroslava Melši. Během celého odpoledne se děti mohly zapojit do výtvarných aktivit připravených p. Z. Hutňanovou.

12.4. proběhlo již 2. setkání s Mgr. Evou Fenclovou na téma: barvy podle goetha – oranžová a žlutá. Opět jsme objevovali a prožívali příznivé účinky barev, společně tvořili a vyráběli. Vzali jsme si sebou svoji věc z domova a něco na sebe v těchto barvách.

10.4. proběhla praktická přednáška s Petrou Lammas Baby šátky a látkové plenky pro naše nejmenší. Maminky si se svými ratolestmi přišli vyzkoušet vázání Baby šátků a dovědět se i další zajímavosti. Tato přednáška vyvolala velký zájem maminek.

5.4. - BAREVNÁ CYKLOSTEZKA, děti s doprovodem projely trasu od brány do kaštanové aleje u zámku k cíly u sportovní haly a cestou plnily jednoduché úkoly, při kterých na ně dohlížely kouzelné bytosti z říše barev.

30.3. proběhlo 3. veřejné čtení v rámci projektu „Celé Česko čte  dětem®“ tentokráte v Městské knihovně Dobříš. Setkání se zůčastnili populární hosté: herečka a zpěvačka Zora Jandová nám představila svou novou knihu a zazpívala nám své nové písničky a moderátor Jan Rosák přečetl dětem pohádku. V závěru si děti namalovaly obrázky, které nám ponechaly, tyto obrázky budou také zařazeny do výtvarné soutěže.

28.3. se uskutečnilo v rámci projektu "Zpět do práce" pokračování předchozího úspěšného semináře s PhDr. Pavlou Doležalovou, tentokrát zaměřeno na Rizika raných psychických problémů u dětí.

25.3. proběhlo první z 5 výtvarných setkání s Danielou Doubkovou a Zuzkou Hutňanovou. Tato výtvarná setkání jsou určena pro dospělé. Vyzkoušíme si zde různé výtvarné techniky od malování až po keramiku.

18.3. Pohádková  babička ve světě čarodějnic“. Poslední posezení pro děti ve spolupráci Městské knihovny v Dobříši a MC Dobříšek. Další setkání s pohádkovou babičkou budou pokračovat na podzim roku 2008.

15.3. proběhlo další setkání s Mgr. Evou Fenclovou na téma: barvy podle goetha – modrá a zelená. Přišli jsme objevovat a prožívat příznivé účinky barev, společně tvořit a vyrábět. Vzali jsme si sebou svoji věc z domova a něco na sebe v těchto barvách.

7.3. proběhla Valná hromada MC Dobříšek, proběhlo zhodnocení loňského roku a zároveň představení vize a směřování MC do budoucna – komunitní centrum, služba hlídání dětí. V závěru proběhla volba členů rady a kontrolní komise MC.

24.2.  se uskutečnila „Besídka žáků hudební školy YAMAHA“ s lektorkou Štěpánkou Skuhrovcovou. Rodiče, babičky i dědečkové se přišli podívat na to co se jejich děti stačili naučit na hudebním kroužku Yamaha. 

17.2. zahrála Divadelní společnost KEJKLÍŘ“ – Stolečku prostři se. Theatrum mundi neboli divadlo světa z lípy, hadříků, peří a starých českých pohádek, ku poučení, pobavení i varování veškerého lidu, dítek, mládeže i kmetů. Od 4 do 99 let. Zahráli: Luděk Richter, spolupráce Věra Čížkovská. Po divadle probíhala registrace do soutěže Celé Česko čte dětem® u paní Švehlové.

15.2. v rámci projektu "Zpět do práce" proběhla přednáška s PhDr. Pavlou Doležalovou na téma základní vývojové potřeby dítěte. Tento projekt je spolufinancován ze strukturálních fondů Evropské unie v rámci Společného regionálního operačního programu, ze státního rozpočtu ČR a z rozpočtu Středočeského kraje.

12.2. Pohádková  babička "ve světě trolů, obrů a trpaslíků". Další posezení pro děti ve spolupráci dětského oddělení Městské knihovny v Dobříši a MC Dobříšek.

26.1. proběhlo 2. veřejné čtení v rámci projektu Celé Česko čte dětem®, v kavárně Velbloud Café na dobříšském náměstí. Setkali jsme se s významnými osobnostmi našeho regionu se spisovatelem Vladimírem Hulpachem a výtvarnicí Zuzanou Hutňanovou ve společnosti krásných knih. Kdo měl s přítomných zájem, mohl se zaregistrovat do soutěže u paní Marie Švehlové.

19.1. v rámci projektu „Zpět do práce“ proběhl Relaxační seminář s psychologem, Gestalt terapeutem Mgr. J. Štěpo. Vyzkoušeli jsme několik metod jak být dobře naladěn.

12.1. proběhlo setkání s Mgr. Evou Fenclovou na téma skládaný patchwork - textilní mozaika. Sešli jsme se k tzv."táčkám", kde se povídalo, malovalo, navrhovalo a skládal se textilní příběh. Sešlo se 6 maminek.

8.1. Posezení s pohádkovou babičkou na téma „Vodníci v Čechách“.Další posezení pro děti ve spolupráci dětského oddělení Městské knihovny v Dobříši a MC Dobříšek.

Rok 2007

10.12. proběhlo 6. setkání pracovní skupiny Děti, mládež, rodina nad tvorbou Komunitního plánu sociálních služeb na Dobříšsku.

6.12.  - jako náhrada za neuskutečněný Lampionový průvod v listopadu se konala Pohádková cesta k vánočnímu stromečku. S lampiony či jinými světýlky jsme společně s řadou pohádkových bytostí prošli naším městem až k vánočnímu stromečku, kde na nás čekal Mikuláš se svojí družinou.

5. 12. jsme s M. Dvořákovou majitelky obchůdku „Jíme zdravě“ vyzkoušeli Silvestrovské chuťovky Maminky s dětmi mohli ochutnat např.: plněná cherry rajčátka, zeleninové taštičky nebo sýrovou roládu.

4.12. Předvánoční posezení s pohádkovou babičkou s knihami Marie Kubátové. Další posezení pro děti ve spolupráci dětského oddělení Městské knihovny v Dobříši a MC Dobříšek.

2.12. – proběhlo adventní divadelní představení v podání souboru Buchty a loutky - Andělíček Toníček, dále byl představen projekt Celé Česko čte dětem®, přivítaly jsme vzácné hosty - pana starostu města Dobříše Jaroslava Melšu a herečku Zdeňku Žádníkovou-Volencovou (představitelku Ivanky v seriálu „Velmi křehké vztahy“), kteří jako první zahájili městský čtenářský maratón. Pro děti jsme připravily výtvarné dílny: pečení perníčků, vypichovaný svícen z přírodnin, výroba svíček, výroba přání atd.

14.11. jsme s M. Dvořákovou majitelky obchůdku „Jíme zdravě“ vyzkoušely Vánoční cukroví. Maminky s dětmi se přišli podívat na ukázku vánočního cukroví spojenou s přípravou, ochutnávkou a tištěnými recepty.

13.11. jsme s dětským pohádkovým písničkálem Nešťastný šafářův dvoreček aneb putování Zápečníka za štěstím“ v podání divadla KAPSA Andělská Hora, oslavyli  6. narozeniny MC Dobříšek.

10.11. proběhl zážitkový program pro ženy i muže s Mgr. Evou Fenclovou na téma Chvála pomalosti, společně jsme malovali, tvořili, taky trochu tančili a pracovali s tělem, dělali jsme něco pro sebe.

Větru, dešti neporučíš - Tak nám to letos nevyšlo. V sobotu 10.11. se měl uskutečnit již čtvrtý "Lampionový průvod pohádkovým lesem". Po loňském úspěchu, kdy přišlo 350 dětí v doprovodu rodičů a prarodičů, jsme chtěli celou akci ještě zdokonalit. Přibyla světýlka i kulisy, celou cestu mělo hlídat 35 živých pohádkových bytostí.

6.11. -  POSEZENÍ S POHÁDKOVOU BABIČKOU na téma  O podzimním usínání - další posezení pro děti ve spolupráci dětského oddělení Městské knihovny v Dobříši a MC Dobříšek s hostem paní prof. Marií Hruškovou.

20.10. - POVÍDÁNÍ O PŘÍRODĚ - Členové ČSOP Kadaň – Janka Vokurková a Michal Podhrazský připravili pro děti a rodiče zajímavé povídání o místní fauně a flóře. Společně jsme nainstalovali na zahradě Pastoračního centra ptačí budku a krmítko, kde budeme moci při dalších setkáních pozorovat ptačí druhy. Už se těšíme na další setkání.

11.10. jsme s M. Dvořákovou majitelky obchůdku „Jíme zdravě“ vyzkoušeli CO S TOFU? Maminky s dětmi se přišli podívat na ukázku vaření spojenou s přípravou, ochutnávkou a tištěnými recepty.

4.10. se uskutečnil seminář - PROBLEMATIKA DĚTSKÝCH HŘIŠŤ, zaměřený na: bezpečnost podle nových evropských norem, povinnosti provozovatele dětských hřišť, vhodnost herních prvků pro různé věkové kategorie, hygienu a odborné poradenství. Součástí semináře, byla i ukázka herních sestav z akátového dřeva. Přednášející: Jiří Antoš jednatel firmy TR Antoš s.r.o., www.trantos.cz a  Zdeňka Houžvičkovánezávislá certifikovaná osoba Hospodářskou komorou ČR č. 001/2007, www.zanap.cz.

13.9. jsme s  M. Dvořákovou majitelkou obchůdku „Jíme zdravě“ vyzkoušeli grilování jak jej neznáte! Maminky s dětmi se přišli podívat na ukázku grilování spojenou s ochutnávkou.

8.9. se uskutečnil doprovodný program pro děti "ZA ČEST KRÁLE" v rámci 7. ročníku Svatováclavských slavností na zámku Dobříš. Společně s o.s. Společná pohoda Rosovice jsme připravili pro děti tvořivé a dovednostní úkoly s odměnami: výrobu vlastního erbu, střelbu z luku a další.

28.4. se v Dobříši uskutečnila akce nazvaná „Barevná cyklostezka“. Tuto akci pořádalo místní Mateřské centrum Dobříšek za spoluúčasti Besipu a finanční podpory města Dobříše a Krajského úřadu Středočeského kraje. Akce byla určena dětem od 2 do 12 let.

27.3. POSEZENÍ S POHÁDKOVOU BABIČKOU na téma  PROBOUZENÍ JARNÍ PŘIRODY
 - další posezení pro děti ve spolupráci dětského oddělení Městské knihovny v Dobříši a MC Dobříšek.

23.1. - POSEZENÍ S POHÁDKOVOU BABIČKOU na téma LADOVSKÁ ZIMA  - další posezení pro děti ve spolupráci dětského oddělení Městské knihovny v Dobříši a MC Dobříšek.

Rok 2006

V úterý 21.11. Městská knihovna Dobříš a Mateřské centrum Dobříšek pořádaly Předčertovské posezení s pohádkovou babičkou - posezení pro děti s nasloucháním krásným pohádkám

13.11. - MC Dobříšek oslavilo 5. narozeniny, DIVADELNÍ SOUBOR BUCHTY A LOUTKY zahrál představení „Žabák Valentýn“. Proběhlo sfouknutí svíček na narozeninovém dortu z cukrárny paní Jarolímkové, pro děti i rodiče bylo připraveno občerstvení - výborné koláčky od pana Bedřicha a byl i připraven výtvarný program pro děti.

Sobota 9.9. –  jsme pořádaly Pohádkové odpoledne s kašpárkem a tvořivé dílny v rámci Svatováclavských slavností na dobříšském zámku.

V sobotu 27.5. proběhl SLAVNOSTNÍ KŘEST CHARITATIVNÍHO CD PTAČÍCH POHÁDEK LENKY PTÁČKOVÉ MELICHAROVÉ

Pátek 21.4. - Stříhání dětí. V rámci dopolední herny profesionální kadeřnice slečna V. Knesplová ostříhala naše děti.

11.4. - „CO NARUŠUJE NAŠE VZTAHY" aneb EMOČNÍ INTELIGENCE V PRAXI - celodenní zážitkový seminář určený především pro rodiče a širokou veřejnost s psychologem.

Pondělí 10.4. – Jarní aranžování a zdobení velikonočních vajíček - pořádaly jsme rukodělný kurz: - pro maminky a děti od 10let.

Sobota 8.4. - Pohádková cyklostezka pohádkovou trasu plnou znalostních a pohybových úkolů projelo asi 150 dětí ve věku od 2 do zhruba 12 let v doprovodu rodičů nebo prarodičů.

Od března každou středu - Plavání pro děti s výukou lektorů v příbramském aquaparku – Plavání je určeno pro děti od 3 do 7 let (pro neplavce)!.

Rok 2005

Sobota 3.12. - VÁNOČNÍ BENEFIČNÍ JARMÁREK  - v prostorách Pastoračního centra sv. Tomáše – ukázka tradičních řemesel, adventní věnce, dárečky, výrobky našich maminek a dětí, divadlo a výtvarný program pro děti v herně MC, živá hudba, malé občerstvení.

Středa 23.11. –  VÁnoční aranžování - výroba adventních věnců pro radost.

Sobota 5.11. – Lampiónový průvod pohádkovým lesemv anglickém parku dobříšského zámku.

Sobota 2.4. – JARNÍ MÁVÁNÍ V POHÁDKOVÉM LESE – procházka pohádkovým lesem s vlastnoručně vyrobenými mávátky, plnění několika jednoduchých úkolů, zamávání pohádkovým bytostem i jarní přírodě. V anglickém parku u dobříšského zámku. Propagace projektu nové hřiště pro děti a mládež „NOEMOVA ARCHA“.

Duben 2005  – vyměřováním a instalací ukotvení prvních houpadel jsme začali se stavbou nového hřiště pro děti a mládež NOEMOVA ARCHA“.

Neděle 20.3. – KOUZELNÉ ODPOLEDNE S POHÁDKOU – Pohádky Kozlík Nebojsa a O Máše a medvědech v podání jedné z našich maminek.

Úterý 15.3. – VELIKONOČNÍ ARANŽOVÁNÍ KVĚTIN  s panem Pavlem Houskou – velikonoční aranžování u nás i ve světě, ukázky, prodej.

19.2. jsme pořádaly Africký den ve velkém sále Pastoračního centra sv. Tomáše. V programu byla ochutnávka afrického pokrmu, vystoupení bubeníka, výtvarné dílny pro malé i velké děti (technika ADINKRA – potisk látek – na vlastní trička či šaty), promítání filmu o školách v Ghaně – projekt podpory vzdělávání a další zajímavosti o Africe.

Rok 2004

16.5. - Věneček pro vílu  pořádaly jsme  v areálu Francouzského parku dobříšského zámku program pro děti od 1 roku do 12 let,  v rámci Svatebního květinové dne floristky Martiny Krátké.

4.9. - Soutěžíme s Ferdou pořádaly jsme  v areálu Francouzského parku dobříšského zámku program pro děti v rámci Svatováclavských slavností

23.10. - Lampionový průvod pohádkovým lesem - pro naše nejmenší – v anglickém parku dobříšského zámku.Velmi vydařená akce a velká účast.

7.11. - divadelní představení pro děti O TŘECH PRASÁTKÁCH jsme pořádaly při příležitosti oslavy 3.narozenin MC Dobříšek.

4.12. - Vánoční jarmárek všichni návštěvníci zde měli možnost zakoupit perníčky, výrobky z vizovického pečiva, ručně vyráběné sklo, keramiku, knihy pro děti a další. Dále byl připravený divadelní program pro děti v herně MC.

Rok 2003

8.4. - Knihovna pro každého pořádaná ve spolupráci s Městskou knihovnou. 

12.4. - Velikonoční jarmárek  

31.5. - oslavy Města Dobříše

25.6. - Táborák

6.9. - Cesta za Sněhurkou  MC Dobříšek ještě před zahájením své činnosti v novém školním roce připravilo program pro děti v rámci Svatováclavských slavností dobříšského zámku. Při „Cestě za Sněhurkou“ měly děti  za úkol pomoci trpaslíkům, kteří jim za to vybarvili obrázek na kartičce, až nakonec děti získaly odměnu u krásné Sněhurky. Akce byla velice úspěšná, v době od 14 do 16 hodin se za Sněhurkou vydalo přes 250 dětí.

29.11. - Vánoční jarmárek

Rok 2002

11.5. - Oslavy 750 let Dobříše  MC Dobříšek se také aktivně zapojilo do sobotního slavnostního programu. Byla to vlastně první prezentace Dobříšku na veřejnosti. Kromě soutěží pro děti zde také probíhaly tvůrčí dílny (výrobky z proutí). Po 16 hodině náš program nečekaně ukončila bouřka spojená s krupobitím, celá akce přesto byla velice úspěšná, neboť se ukázalo, že lidé mají o naše MC zájem a my jim máme co nabídnout.

Únor 2002 - Kouzelná školka  Olina Ludačková, přišla s nápadem vytvořit program pro děti ve věku od 2 do 4 let, při kterém se formou hry učí mnohým novým poznatkům a dovednostem.

Plavání s Dobříškem - jednou za 14 dní probíhá plávání v Příbramském Aquaparku, kde máme vždy k dizpozici malý bazén, brouzdaliště pro nejmenší a vířivku. Dopravujeme se na místo vlastními prostředky. Může se k nám připojit každý kdo má rád vodu.

29.4. - Letem Lesem  výlet MC Dobříšek do Prokopského údolí v Praze

Březen 2002 - Výtvarná dílna pod vedením Zuzky Hutňanové. Vždy v pátek jednou za 14 dní se zde schází maminky, které chtějí nejen vytvářet zajímavá díla, ale touto cestou také relaxovat po náročném týdnu. Příjemná atmosféra, klidné a milé prostředí a snaha vytvořit něco pěkného vlastníma rukama, bez stresu a nervozity, to je to, co jistě ocení každá maminka na mateřské dovolené. Seznámíte se zde např. s batikováním, výrobou keramiky na hrnčířském kruhu, tisk z koláže a mnoho dalších zajímavých věcí, které mnozí z nás ani neznají.

Fotky z různých programů v roce 2002 Mateřského Centra Dobříšek

23.11. - Dětský karneval pořádaný k oslavě svých 1.narozenin. Ve vélkém sále Pastoračního centra na děti čekal Ferda Mravenec s Beruškou, pro děti i rodiče připravili soutěže za, které děti dostali dárečky. Konala se i diskotéka a na závěr bylo vyhodnocení masek.

30.11. - Vánoční jarmárek všichni návštěvníci zde měli možnost zakoupit perníčky, výrobky z vizovického pečiva, ručně vyráběné sklo, keramiku, knihy pro děti a další. Dále byl připravený divadelní program pro děti v herně MC. To vše bylo doplněno vánoční hudbou spojenou s příjemným posezením v čajovně Carpe Diem.

Rok 2001

Dobříšek před zahájením - v létě 2001 začalo několik maminek připravovat vznik občanského sdružení, které by provozovalo Mateřské centrum v Dobříši.

29.9. - bylo zaregistrováno Mateřské centrum Dobříšek u Ministerstva vnitra v České republice

13.11. - Slavnostní otevření  Dobříšku za přítomnosti zástupců města, místního a regionálního tisku, rádií a televize. Staly jsme se součástí sítě Mateřských center v České republice.

8.12. - Vánoční den s Dobříškem všichni návštěvníci zde měli možnost vidět výrobu a zdobení perníčků, výrobky z vizovického pečiva, ručně vyráběné sklo, keramiku a další. Dále byl připravený divadelní program pro děti v herně MC. To vše bylo doplněno vánoční hudbou spojenou s příjemným posezením v čajovně Carpe Diem.