Vítejte na stránkách Mateřského Centra Dobříšek

   

 

 


 

Napište nám: mc.dobrisek@tiscali.cz 

 

 

 

 

KRONIKA a FOTO

18. dubna  2009

V Památníku Karla Čapka se četlo

Památník Karla Čapka ve Strži ve Staré Huti tuto sobotu 18. dubna odpoledne opět ožil pohádkami a příběhy při závěrečném veřejném čtení 2. ročníku projektu „Celé Česko čte dětem®“. Organizátoři akce Městská knihovna Dobříš a Mateřské centrum Dobříšek pozvali všechny děti i s jejich „dospěláky“, které se zapojily do soutěže „ o nejlepší čtenářskou rodinu v Dobříši a okolí. Registrovalo se 150 dětí, z toho 45 žáků ZŠ ve Staré Huti a 26 dětí ze školní družiny při II.ZŠ v Dobříši.

Váženými hosty byli spisovatelé Vladimír Hulpach, který dětem přiblížil život indiánů ze své knihy „Indiánské pohádky“. Paní Vítězslava Klimtová přijela ze své „Pohádkové země“ v Pičíně. Nejenže dětem prozradila, jak si mají přivolat svého skřítka. Dokonce se pochlubila, že první kapitoly své knihy o skřítku Drnovcovi psala právě tady v pracovně Karla Čapka. Herečka p. Zdeňka Žádníková-Volencová připojila k pohádce „O kouzelné píšťalce“ z knihy Martiny Drijverové i pěknou písničku, kterou dětem zahrála na flétnu. O závěrečnou tečku se postaral známý spisovatel Michal Viewegh, který dětem i rodičům přečetl ze své knihy „Krátké pohádky pro unavené rodiče“ ukázku Jak se tatínek zbláznil. Atmosféra byla báječná, i když nám počasí zcela nepřálo, přišlo cca 100 návštěvníků.

I v letošním ročníku děti vyjadřovaly svůj prožitek nad přečtenou knihou ponejvíce obrázky a tak bylo těžké rozhodnout, který je nejhezčí. Všechny děti, které odevzdaly čtenářské deníčky měly šanci být vylosovány z klobouku K. Čapka. Této role se ujal starosta města Dobříše Mgr. Jaroslav Melša, který zároveň nese záštitu nad celým projektem. Byli vylosováni 3 výherci v každé věkové kategorii (4-6 let: Kája Holman, Adélka Kořínková, Štěpán Souček a 7-10 let: Petr Hamet, Bára Bedřichová, Vítek Mácha). Adélka Kořínková, Láďa Kunte a Alenka Debnárová získali zvláštní ocenění za výtvarné pojetí obrázků od odborné poroty.

Všichni ocenění si odnesli keramický hrníček s nápisem Celé Česko čte dětem® z dílny výtvarnice Z. Hutňanové, poukázku na odběr knihy dle vlastního výběru v knihkupectví Zlatý klíč v Dobříši a dárečky z chráněných dílen klientů o.s. Stéblo v Boroticích a Památníku K.Č. Ani ostatní soutěžící neodešli s prázdnou. Vzpomínkou pro ně budou krásné knihy od našich sponzorů - nakladatelství Fragment, Portál a Česká televize.

Závěrem děkujeme především rodičům, že si v dnešní uspěchané době našli čas na předčítání svým dětem, které si tento vklad jistě ponesou po celý svůj život. Děkujeme všem ostatním sponzorům především p. Martině Krátké z květinářství Letizia a Památníku K.Čapka, který nám umožnil naši akci uskutečnit právě zde.

Věříme, že akce Celé Česko čte dětem® je dobrou investicí pro úspěšnou budoucnost našich dětí, potažmo celé budoucí generace.

Za Městskou knihovnu Dobříš - M. Švehlová