Vítejte na stránkách Mateřského Centra Dobříšek

   

 

 


 

Napište nám: mc.dobrisek@tiscali.cz 

 

 

 

 

KRONIKA a FOTO

13. března  2010

Celé Česko čte dětem

Závěrečné čtení projektu Celé Česko čte dětem®

 V sobotu 13. března odpoledne se uskutečnilo třetí veřejné čtení 3. ročníku projektu Celé Česko čte dětem® s mottem “Čteme dětem 20 minut denně”. Malé posluchače spolu s jejich rodiči tentokrát přivítala Městská knihovna v Dobříši.

Naše pozvání přijala profesorka Marie Hrušková, známá autorka knih o památných stromech, která dětem přečetla pohádku “Lipová víla” z nově připravované knihy Stromové pohádky. Z řad přátel literatury mezi děti přišel výtvarník Jaroslav Slanec s ukázkou z knihy “Karkulka v maskáčích” z pera známého spisovatele Aloise Mikulky. Závěrečnou tečkou sobotního setkání s knihou bylo slosování obrázků, které děti odevzdaly spolu se svými čtenářskými deníčky. Této zodpovědné funkce se zhostila dlouholetá bývalá předsedkyně Nadace Čapkova Strž paní Jindřiška Klímová. V každé věkové kategorii byli vylosováni tři výherci (4-6 let: Eliška Skálová, Štepán Souček, Matyáš Matějů a 7-10 let: Jiří Harman, Adam Matějů, Anežka Studená). Role výběru nejkrásnějších obrázků se ujal výtvarník Miro Pogran, který ocenil výtvarné práce Elišky Šigutové, Alenky Hermanové a Adama Matějů. Všichni ocenění převzali knihu a keramiku s motivem rozevřené knihy, kterou zhotovila dobříšská výtvarnice Zuzana Hutňanová. Práce našich malých ilustrátorů můžete vidět v prostorách Městské knihovny.

Organizátoři - Městská knihovna Dobříš a Mateřské centrum Dobříšek děkují především rodičům, kteří si v dnešní uspěchané době našli čas pro společně sdílené okamžiky nad rozevřenou knihou. Doufáme, že jsme společně zaseli semínko do úrodné půdy ve vztahu ke čtení. Snažili jsme se tak podpořit správný vývoj dítěte a současně potlačit pasivní způsob komunikace - sdílení času před televizní obrazovkou, monitorem počítače a displejem mobilního telefonu.

Tímto veřejným čtením se ukončil 3. poslední ročník projektu Celé Česko čte dětem® v Dobříši. Dovolte nám malé ohlédnutí.

Uskutečnilo se celkem 11 veřejných čtení, které navštívilo cca 746 návštěvníků. Zapojilo se 167 soutěžících čtenářských rodin z Dobříše a okolí. Do soutěže se zapojily školní družiny základních škol a mateřské školy v Dobříši. Na čtenářská setkání jsme záměrně zvali známé osobnosti regionu. Pozvání přijali spisovatelé - Jiří Kahoun, Vladimír Hulpach, Miloš Nesvadba, Michal Viewegh, Marie Hrušková, Vítězslava Klimtová, vnuk Josefa Lady, herci - Zdena Žádníková-Volencová, Petra Špindlerová, Lenka Plačková, Zora Jandová, Iveta a Jaroslav Duškovi, Petra Bílková, moderátor Jan Rosák, výtvarnice Zuzana Hutňanová a v neposlední v řadě i starosta města Mgr. Jaroslav Melša. Při některých čteních děti mohly shlédnout i divadelní představení nebo se zapojit do výtvarných dílen. Termíny akcí byly voleny k významným svátkům knihy, např. ke Dni pro dětskou knihu, ke Světovému dni knihy.

Na tomto místě bychom rádi poděkovali především starostovi města Dobříše Mgr. J. Melšovi, který nesl po celé tři roky záštitu nad projektem v našem regionu. Zároveň děkujeme všem sponzorům, kteří naše aktivity podporovali - nakladatelstvím Fragment, Mladá fronta, Česká televize. Děkujeme také za výrobky chráněných dílen o.s. Stéblo Borotice a květiny z Letizie M. Krátké.

Těšíme se na setkání při některém z dalších společných projektů...

Za MĚK Marie Švehlová

Za MC Dobříšek Petra Štěpová

Foto Dagmar Hametová, archiv MC Dobříšek